LWEA Building Reps for 2016-17

As a conduit for information, Building Reps will hold monthly meetings in your building to share with you information learned at the monthly Rep Assembly meetings. Building Reps are also be the conduit to share ideas, concerns, or information with LWEA on your behalf.

Your team of Building Reps also holds monthly Labor Management Meetings at the building level with your administration to discuss ideas and concerns that might arise from time to time and help build a professional environment that is built on the foundation of the principles from the Trust Agreement found the Collective Bargaining Agreement.

Building Reps are elected at each building in September. Look below to find the names of your Building Reps.

ELEMENTARY SCHOOLS

Alcott Molly Rothlisberger, Becky Taylor
Audubon Janine Sullivan, Debbie Ellis, Maria Chesney, Lynne Bailie
Bell April Holder, Jennifer Olsen, Christine Lawson
Blackwell Kathy Aslamy, Cassie Jarvis, Taylor Steed (alt)
Carson Steven Juarez, Loren Turner
Community Marilyn Fullerton
Dickinson/Explorer David Leviten, Amanda Ostrom, Jennifer Bergstrom
Einstein Mary Locke, Laura Eagle
Franklin Andy Arena, Erin Eggert
Frost Cheryl Rhodes, Melissa McPherren
Juanita Kelly Kirkness, Hillary Conedy
Keller Carrie Knoblich, Karen Schwartz
Kirk Liz Feldsher, Robin MacDonald
Lakeview Heidi Coebergh, Karla Coghlan
Mann Sara Holmes, Caitlin Pullen, Florinda Davis (alt)
McAuliffe Michelle Toth, Barbara Weibel
Mead Stephanie Egberg, Heidi Wilson, McKenzie Ballod (alt), Lindsay Ciccone (alt)
Muir Pam Larson, Kathy Dryden, Pam Pope-Cogle (alt)
Redmond Minnie Eichelkraut, Maggie Hamilton, Kathy Madden
Rockwell Mary Kay Weinmeister, Hanah Rasmussen, Ben Corey, Heather Hein (alt), Evelle Gentry (alt)
Rosa Parks Annie Johnson, Peter Anderson, Jacqilynn Castleton
Rose Hill Suzanne Hanson, Brian Daly, Breayne Bishop
Rush Patti Cook, Miok Oh
Sandberg/Discovery Kacie Brown, Karla Nelson, Diane Jewell
Smith Kim Carillo, Jamie Teteak, Kelley Sullivan
Thoreau Kellee Captain, Casey Conroy
Twain Becky Alfrejd, Julie Thomas
Wilder Terry Peterman, Deb Wilson, Liz Acres, Cathy Angell

MIDDLE SCHOOLS

Evergreen Eric Peterson, Diana Sparks
Environmental Marcus Rose
Finn Hill Ron Maier, Kyla Thompson
Inglewood Anne Steindorf, Caitlin Lnenicka, Sarah Hubert, Kyle Skinner
International Community Schools Adrya Packer
Kamiakin Karyn Taggart, Garth Herrick
Kirkland Owen Jones
Northstar Vincent Noto
Redmond Middle Ben Pinneo, Julie Lynd, Kristen Rhode, Adam Wujick
Renaissance Diane Fabish
Rose Hill Middle Rodney Thornley, Gretchen Arnold, Martina Voet
Stella Schola Carrie Peterson, Brigitte Tennis (alt)

HIGH SCHOOLS

Emerson Michelle Fraley
Eastlake Alexa Coocke, Diane Fabish, Becky Nelson, Lara Hollingworth
International Community Schools Adrya Packer
Juanita/Futures Jim Clark, Peter Cheng, Carol Glennon, Matt Breyesse, Genevieve Menino, Debbie Ossewaarde
Lake Washington Leanne Mawhinney, Jill Johnson, Dave Hale, Lori White, Icis Tirado, Mike Cummings
Redmond Lars Rood, Sandra Hoffman, Denis Villeneuve, Andy Robertson, Bobby Koplin, Anita Damjanovic, Pierce Gunderson, Grace Brady
Tesla STEM

OTHER PROGRAMS

Emerson K-12 Linda Uno
Resource Center Kathy Columbo, Heather Jones, Richard Snyder
Elementary Counselors Marian Holland
Library Media Specials Stacey Daniels
Preschool Pam Pope-Cogle
Psychologist Denise Radecke
SLP Leigh Jones, Nicole Anderson
OT/PT Andrea Benn